30
آبان

چطور یک زندگی سبز داشته باشیم؟

داشتن خانه ای با باغچه ای در پشت بام، باغ های عمودی یا دیوارهای گیاهی، اگرچه از لحاظ بصری زیباست و می تواند به محیط زیست نیز کمک کند، اما هیچ یک به تنهایی به معنای ساختمانی سبز نیست. در حقیقت ساختمان سبز ساختمانی است که با هدف سازگاری بیشتر با محیط زیست و کاهش تاثیرات منفی زندگی مدرن بر محیط پیرامون ساخته است. ساختمان سبز، گامی به سمت مفهومی بسیار گسترده تر است؛ سبک زندگی سبز!

زندگی سبز یک سبک زندگی محسوب می شود؛ روشی که بر پایه مجموعه ای از انتخاب ها با هدف حفظ و نگهداری از منابع طبیعی و زیستگاه های طبیعی کره زمین بنا شده است. انتخاب های لازم برای سبک زندگی سبز ممکن است دشوار یا غیرعادی به نظر برسد، اما از نظر اخلاقی، زیست محیطی و انسانی صحیحند.

زندگی سبز یعنی:

 • کاهش مصرف و خرید وسایلی که تولید آنها منجر به مصرف غیرطبیعی منابع طبیعی یا آلودگی محیط زیست شود.
 • کاهش اتلاف منابع و تولید زباله کمتر
 • بازنگری در سنت ها و هنجارهای فرهنگی آسیب رسان به محیط زیست
 • روی آوردن به راه حل های پاک و دوستدار محیط زیست برای برآوردن نیازهای روزانه

در مجموع، زندگی سبز به معنای کاهش ردپای کربنی انسان بر روی زمین است.

برای زندگی سبز، بپرسید:

 • آیا این روش متداول درست است؟
 • آیا واقعا لازم است این را بخرم؟
 • آیا میتوانم چیز بهتری بخرم؟ می شود از جایگزین استفاده کنم؟
 • آیا در این محصول از مواد طبیعی استفاده شده است؟

اینگونه سوالات شما را نسبت به محیط پیرامون هشیارتر می کند و در نهایت تاثیری مثبت بر سلامت و زندگی شما خواهد داشت.

فضای سبز “سبز”

آیا داشتن یک فضای سبز خارجی به تنهایی نشانی از حمایت از محیط زیست نیست؟ احتمالا از اینکه جواب منفی باشد غافلگیر خواهید شد. در زمان طراحی فضای سبز خارجی خانه لازم است به چندنکته توجه کنید:

 • استفاده از انرژی های طبیعی
 • استفاده از آفت کش های طبیعی و پرهیز از آفت کش و کود شیمیایی
 • سیستم آبیاری صحیح و کم مصرف
 • انتخاب گیاهان بومی و ثمرده
 • توجه به استفاده تا حد امکان از نور و بارش طبیعی

مبلمان سبز

در دنیای کنونی، رویکرد تولید بیش از آنکه به دوام و قابل تعمیر بودن توجه داشته باشد، قابلیت های جانبی را در نظر دارد. به عبارتی، همه چیز به ویژه اثاث خانه و وسایل تزیینی به شکلی تولید می شود که تا زمان تولید نسخه جدیدتر قابل استفاده بماند. در عوض اشیای قدیمی، ارزان تر، کاربردی تر و با دوام ترند و استفاده از آنها آسیب بیشتری به محیط زیست نخواهد زد.

از وسایل دست دوم استفاده کنید.

هنگام خرید وسایل برقی، درجه مصرف انرژی را بررسی کنید. اگر واقعا به وسیله ای احتیاج ندارید آن را نخرید.

تا حد امکان وسایل پلاستیکی یا ساخته شده از چرم طبیعی، خز طبیعی یا چوب طبیعی را نخرید.

خرید سبز

برای خرید سبز مواد غذایی لازم است به کیفیت بیشتر از کمیت اهمیت دهید. خریدن مقدار کمتر از مواد ارگانیک باعث می شود شما مواد غذایی سالم تر در خانه داشته باشید و همیشه از مواد غذایی تازه استفاده کنید.

خرید از فروشگاه های کوچک نزدیک خانه باعث صرفه جویی هزینه حمل ونقل و کاهش آلودگی هوا ناشی از تردد خودرو می شود. استفاده از کیف های پارچه ای راه مناسبی برای استفاده کمتر از پلاستیک است.

خرید محصولات بومی باعث می شود هزینه و آلودگی کمتری برای انتقال تولیدات مناطق دیگر به منطقه شما صرف شود. خرید مستقیم از تولیدکندگان محلی اغلب ارزان تر است.

آشپزخانه سبز

از شوینده های غیرسمی یا بر پایه مواد طبیعی استفاده کنید. برای شستشوهای ساده میتوان از محلول های خانگی مانند آب، سرکه و جوش شیرین استفاده کرد.

مواد غذایی را به اندازه ای بخرید که فاسد ودور ریخته نشود. سعی کنید وعده های غذایی به اندازه مناسب تهیه شود تا غذا اضافه نیاید و دور ریخته نشود.

مواد بازیافتی و زباله های تر و خشک را جدا کنید.

شستشوی سبز

شیرهای آب و لوله کشی را به طور دوره ای چک کنید. یک شیر آب چکه کنان بسیار بیشتر از آنچه گمان کنید آب هدر می دهد.

در شستشوی دست و وسایل اگر لازم نیست از مواد شوینده استفاده نکنید. بدین شکل می توان آب را پس از شستشو برای آبیاری گیاهان استفاده کرد.

حجم فلش تانک را کاهش دهید.

زمان استحمام را کاهش دهید و از وان کمتر استفاده کنید.

برای شستشوی حیاط به جای شلنگ آب از جارو و برای آبسیاری گیاهان از آبپاش استفاده کنید.

تفریح سبز

اگرخانه پنجره های بزرگ داشته باشد، می توان تا آخرین لحظه از نور طبیعی استفاده کرد، اگرچه در صورت عایق بندی نامناسب مصرف انرژی در این حالت افزایش می یابد.

عصرهای بلند تابستان و شب های بلند زمستان را به جای نشستن جلوی تلویزیون یا کامپیوتر و استفاده از تلفن همراه، به گردش بگذرانید. این روش هم سالم تر است و هم باعث کاهش مصرف برق می شود. همچنین روش های جدیدی برای گذراندن اوقات فراغت را به ذهن شما می آورد.

کار سبز

برای رفتن به محیط کار تا حد امکان از دورچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

در محیط کار مراقب میزان زباله تولیدی باشید؛ کاغذ کمتر مصرف کنید، از ظرف های غذای ظبیعی یا قابل شستشو استفاده کنید. به جداسازی زباله اهمیت دهید.

از لامپ کم مصرف، باتری های قابل شارژ و تجهیزات قابل استفاده مجدد استفاده کنید.

ساختمان سبز

 ساختمان سبز ساختمانی است که در طراحی، ساخت یا بهره برداری، اثرات منفی را کاهش داده یا از بین می برد و می تواند تأثیرات مثبتی بر آب و هوا و محیط طبیعی داشته باشد. ساختمان های سبز منابع طبیعی گرانبها را حفظ کرده و کیفیت زندگی را بهبود می دهد.

ساختمان سبز می تواند یک خانه، دفتر کار یا آموزشگاه، یک مکان عمومی یا هربنای دیگری باشد که در ساخت آن به استفاده از ظرفیت های بومی و محلی، انرژی های طبیعی و تجدیدپذیر و کاهش تولید زباله، بازیافت و البته کیفیت بهتر زندگی توجه شده است.

جمع بندی

سبک زندگی سبز راهی عالی برای کمک به حفظ محیط زیست است. آموزش سبز زیستن به کودکان تضمین می کند که افرادی با اخلاق و هوشیار به محیط زیست تربیت کنید. این سبک زندگی همچنین زندگی سالم تری را تضمین می کند. رواج سبک زندگی سبز در مجموع میتواند مزایای زیر را داشته باشد:

 • کاهش آلودگی زیست محیطی
 • کاهش مصرف انرژی و هزینه های مربوط به آن
 • حفظ منابع طبیعی
 • کاهش هزینه زندگی
 • زندگی سالم تر
 • داشتن جامعه ای هوشیار و با اخلاق

 منابع:

 • Shaviv, Edna. “Passive and Low Energy Architecture (Plea) Vs Green Architecture (Leed).” 25th Conference on Passive and Low Energy Architecture. 2008.
 • Design Objectives.” Whole Building Design Guide